Alumni & Department Award Winners

UTAGA Awards

Fenton Chin Outstanding Service Award
Outstanding Service Award
The UTAGA Honorary President Award
The UTAGA Distinguished Alumni Award

Undergraduate Awards

Alpar Undergraduate Scholarship
Ben Shindman Scholarship in Geography
Canadian Association of Geographers Award
Donald Putnam Scholarship
F. Kenneth Hare Undergraduate Scholarship in the Environment
Edward Blake Scholarship in Earth Sciences
Outstanding Performance Awards
Outstanding Undergraduate Research Award
The Sidney and Lucille Silver Scholarship
Undergraduate Computer Applications Award
The Geography Toronto Award
The Griffith Taylor Memorial Award
Daniel Wilson Scholarship in Science (Geography / Geology)
William G. Dean Scholarship in Geography Field Research
John Horner Undergraduate Scholarship in Geography

Graduate Awards

Graduate Anne McMaster Grant
Graduate Anne McMaster Award
Donald F. Putnam Graduate Scholarship
Griffith Taylor Scholarship in Geography
F. Kenneth Hare Graduate Scholarship in Geography
James T. Lemon Memorial Scholarship in Geography
Joseph A. May Scholarship
J.E.R. Ross Scholarship
John Horner Graduate Scholarship in Geography
George Tatham / Geography Alumni Graduate Scholarship
Graduate Alpar Grant
Graduate Alpar Scholarship
Graduate Geography and Planning Student Society Endowed Bursary
John D. Barnes Geodetic Sciences Fellowship
Oscar J. Marshall Graduate Fellowship

Planning Program Awards

Matthew Hanson Scholarship in Planning
Alan Tonks Planning Scholarship
Benjamin Sonshine Urban Planning Scholarship
CIP student Award in Academic Excellence
Cities Centre Urban Planning Research Award
Edie Yolles Award in Urban Planning
Friends of Planning Graduate Scholarship for Innovation
Ian D. Macpherson Award
LEA Consulting Ltd. Award in Planning and Transportation
Mitchell Goldhar Award for Excellent Achievement in the Planning Program
Peter R. Walker Planning Fellowship
Peter Walker Planning Scholarship
Planning Alumni Graduate Scholarship
Alexander B Leman Memorial Award
Thomas Luther Panton Scholarship

UTAGA AWARDS
Fenton Chin Outstanding Service Award
This award is presented to individuals who have made outstanding voluntary contributions to the University of Toronto Department of Geography, its programs, its students or its alumni. The award is named in honour of Fenton Chin (B.A. ’94) in recognition of his 18 years of service on UTAGA. He joined UTAGA in 1995 as a member-at-large and became president in 2010. He was also a regular contributor to GeoPlan, the department’s alumni newsletter.
2016
Helen Huang
Edwin Li
2015
Melissa McEnroe
Michael Noble
2014
Graham MacDonald
Adam Molson
Outstanding Service Award
This award is presented to individuals who have made outstanding voluntary contributions to the University of Toronto Department of Geography, its programs, its students or its alumni.
2013
Joyce Kwong
Geoff McGrath
Auvniet Tehara
2012
Matt Armstrong
Heather Inglis Baron
Kirsten Stein
2011
Leigh McGrath
David McKay
Keith Potter
2010
Carly Bowman
Jordan Erasmus
Lee Owens
2009
Eileen Costello
Renée Gomes
2008
Not Awarded
2007
Jeffrey Cantos
Christian Ventresca
2006
Not Awarded
2005
Corwin Cambray
Jenny Lass
Valdemar Nickel
2004
Dick Baine
Andrew Brown
Gunter Gad
Antony Lorius
Jane Macijauskas
Loretta Ryan
2003
Anne McMaster
Melanie Van Hees
Peter Zimmerman
2002
Nancy Mudrinic
Michael Skelly
2001
Fenton Chin
Catherine Cieply
Joseph Guzzi
Jacqueline Peers
2000
Pamela Blais
Roger Clarke
Thelma Gee
Tom Heslip
Susan Werden
1999
Penny Henry
Donna Jeynes
Gerald Pisarzowski
 
The UTAGA Honorary President Award
This award is given to individuals who have made exceptional contributions to the development of the Department of Geography or its programs, and its alumni.
2016
Mitchell Goldhar
2015
John Horner
2014
Gunter Gad
2013
Fenton Chin
2012
Jenny Lass
Jane Macijauskas
2011
Peter Walker
2010
John Warkentin
2009
Corwin Cambray
2008
Loretta Ryan
2007
Jock Galloway
2006
Joe Guzzi
2005
Marie Sanderson
2004
John Britton
2003
Jacob Spelt
2002
Tony Davis
2001
Ken Jones
2000
Larry Bourne
1999
Dick Baine
1998
William Wonders
1997
Barry Goodison
1996
Joe Whitney
1995
Donald Kerr
 
The UTAGA Distinguished Alumni Award
This award is given to alumni of the Department and its programs, who have led a career of exceptional distinction and brought honour to the department.
2016
Engin Isin
2015
Conrad Heidenreich
2014
Kam Wing Chan
2013
Dan Hiebert
2012
Douglas MacLeod
2011
Michael Church
2010
J. David Wood
2009
Trudi Bunting
2008
David Phillips
2007
Christopher Sharpe
2006
Joe Berridge
2005
Dick Baine
2004
Eric Sheppard
2003
Alexander Davidson
2002
Robert Bateman
2001
Richard Ruggles
2000
William Dean
1999
John Warkentin
1998
Carl Armhein
1997
J. Keith Fraser
1996
Marie Sanderson
1995
Daniel Griffith
UNDERGRADUATE AWARDS
Alpar Undergraduate Scholarship
Established in honour of the late Zehra Alpar, the Department’s student advisor for many years spanning the 1960s through 1990s, by friends, colleagues and alumni upon her retirement in 1994, these awards are given to outstanding students who have made significant progress in completing their degrees.
2016
Symon James-Wilson
2015
Monica Nelson
2014
Samuel Whillans
2013
Molly Willats
2012
Maria Velichko
2011
Holly Vaughan
2010
Sarah Simpkin
2009
Laurence Simard
2008
Leo Mui
2007
Vignesh Krishnamurthy
2006
Vignesh Krishnamurthy
2005
Roza Tchoukaleyska
2004
Ryan Hackett
Josephina Rekers
2003
Leanne Hindmarch
2002
Robin Roff
2001
Kathleen Buckeridge
Diane Leal
2000
Katharine Myrans
Kevin Thomas
1999
Jason Brown
Steven Lemoire
Katharine Myrans
1998
Shona Adamson
Chirstine Ali
Khoi Minh Ly
1997
Mac Bradden
1996
Mimi Ng
1995
Anita Toth
Ben Shindman Scholarship in Geography
Created in honour of the late Benjamin Shindman, one of the Department’s top students in the 1940s and ‘50s, this award is given to an outstanding full-time undergraduate student who has completed his/her third year of a Geography Specialist or Double Major Program and who is currently enrolled in the fourth year of that program.
2016
Thomas Willington
2015
Symon James-Wilson
2014
Jennifer Le
2013
Samuel Whillans
2012
Sarah Oldenburger
2011
Monica Nelson
2010
Maria Bianchi
2009
Johnny Au
2008
Stephanie Silver
2007
Caitlin Patterson
2006
Amrita Hari
2005
Maximillian Billings
2004
Roza Tchoukaleyska
2003
Christine Hollander
2002
Dawn Davidson
2001
Dawn Seetaram
2000
James Staveley
1999
Sarah Starkweather
1998
Glencora Thompson
1997
Anita Toth
1996
Oliver Jerschow
Karen Radeczy
1995
Lawrence Fuller
1994
Elizabeth Starke
1993
Mark Flowers
1992
Raymond Spencer
1991
Kathryn Alberti
1990
Susan Campo
1989
Jill Watson
1988
Brian McLaren
1987
Linda See
1986
Anthony Parker
Julian Szeicz
1985
Not Awarded
1984
Annabel Hallward
1983
Rhonda Korol
1982
Not Awarded
1981
Robert Lewis
1980
Gillian Watkins
1979
David Pieper
1978
Bernard Bauer
1977
Jeremy Rudin
1976
Susan Paul
1975
Katherine Willson
1974
Harry Loksts
1973
Michael Tomczak
1972
Joan Schwartz
1971
Judy Sabiston
1970
Terry Williamson
1969
Simon Chamberlain
Canadian Association of Geographers Award
This award is given to the most outstanding undergraduate student graduating from an honours program in geography from the University of Toronto.
2015
Jennifer Le
2014
Kaja Macdonald
2013
Ian Frank
2012
Ian Frank
2011
Christopher Gurski
2010
Edward Lamson
2009
Kirstin Bourne
2008
Taleen Derharoutiounian
2007
Amrita Hari
2006
Charmalee Sandanayake
2005
Aisling Brady
2004
Christine Hollander
2003
Allison Reid
2002
Katie Myrans
2001
James Staveley
2000
Heather Frost
1999
Emily Head
1998
Kyle Hodder
Donald Putnam Scholarship
Established in honour of the late Professor Donald Fulton Putnam, the Department’s Chair from 1951 to 1963, this award is made to a graduating undergraduate student who has demonstrated outstanding ability in geography and is registered at Woodsworth College, or who has done at least part of his/her degree on a part-time basis.
2011
Jennifer Shiller
2010
Edward Lamson
2009
Not Awarded
2008
Kristine Janzen
2007
Kristin Bordynuik
2006
Marc Mohammed
2005
Suzanne Brooks
Jason Cooke
2004
Sean Ellery
2003
Kathlene Buckeridge
2002
William Martin
2001
Kevin Thomas
2000
Judith Barros
1999
Not Awarded
1998
Sally Bradden
1997
Andy Bicanic
1996
Sandra Poaps
1995
Not Awarded
1994
Sophie Champagne
Susan Smith
1993
Bernadine Alling
Beverley Rowlands
1992
Not Awarded
1991
Susan Campo
1990
Not Awarded
1989
Richard Lammers
1988-1986
Not Awarded
1985
Inga Vimanis
1984
Lynda Brochu
1983
Linda McCrossan
1982
Grazina Raskauskas
1979
Francis Kelly
1978
Marjorie Stuart
1975
Shelagh Harris
1974
Helen Fujiki
1973
Elizabeth Norton
1972
Walter Cheeseman
1971
Ronald Hambly
1970
Frances Stainton
1969
Eunice Orton
F. Kenneth Hare Undergraduate Scholarship in the Environment
Given to an outstanding undergraduate student in their third or fourth year of study in either of the Environment and Resource Management or Physical and Environmental geography programs. Preference will be given to students registered in Trinity College.
2016
Clara Risk
2015
Lesia Kinach
2014
Maria Mate
2013
Evelyn O’Rourke
2012
Maria Bianchi
2011
Stephanie Mah
2010
Jiye Jeon
2009
Jonathan Weyman
2008
John-Paul Iamonaco
2007
Colleen Whelan
2006
Irene Ford
2005
Anna Gunz
Edward Blake Scholarship in Earth Sciences
This scholarship is awarded to a student in second or third year with an A average, enrolled in a program offered by the Department of Geography. This scholarship was created from a gift of the late Hon.Edward Blake, Chancellor of the University, 1876-1900. This award is presented to a geography student in alternate years.
2014
Yi Hong
2013
Robin Wolf
2012
Tsing Ye Hui
2011
Pierre Lelanc
2010
Holly Vaughan
2009
Yan Zhang
2008
Sarah Simpkin
2007
Michelle Hwang
2006
Colleen Whelan
2005
Laurent Roy
2004
Craig Case
2003
Thomas Finlay
2002
Allison Reid
2001
Christine Tong
2000
Nicole Simms
1999
Angela Baggio
1998
Sarah Starkweather
1994
Alison Rust
1993
Steven Desrocher
1992
Alice Goldthorpe
1991
Lucy Sportza
1990
Shauna Brail
1986
Linda See
1985
Julian Szeicz
1984
Tatjana Petranovic
1983
Susan Griffiths
1981
Mary Post
1980
Michael Winberg
1979
Gillian Watkins
1978
Linda McCrossan
1977
Peter Stubbins
Outstanding Performance Awards
Created by UTAGA and first presented in 2001, the purpose of these awards is to recognize outstanding achievements by undergraduate geography students. Awards are given each year to the most outstanding student in: GGR 201 (Geomorphology)/203 (Introduction to Climatology)/205 (Introduction to Soil Science)/206 (Introduction to Hydrology), GGR 240 (Historical Geography of North America).
2016
Physical Geography: Li Miao
Human Geography: Hafsah Siddiqui
Environmental Geography: Fangkuo (Michelle) Zhong
Geography Methods/GIS: Aayesha Patel
2015
GGR 201/203/205/206: Sophia Zamaria
GGR 223: Caleigh Inman
GGR 240: Jennifer Del Riccio
2014
GGR 201/203/205/206: Nanjiao Xu
GGR 223: Navid Helal
GGR 240: Bridget Irwin
2013

GGR 201/203/205/206: Kristina Bijeikaite

GGR 223: Lesia Kinach

GGR 240: Elizabeth White

2012
GGR 201/203/205/206: Elli Papangelakis, Larissa Sage
GGR 222: Justyna Fabisiewicz
GGR 240: Nishi Kumar
2011
GGR 201/203/205/206: Juzer Noman
GGR 222: Luisa Fisher
GGR 240: Maria Bianchi
2010
GGR 201/203/205: Derek R. May
GGR 220: Mian Mansoor Ahmad
GGR 222: Ainsley Murray
GGR 240: Katherine Mcilveen-Brown
2009
GGR 201/203/205/206: Stephanie Mah
GGR 220: Maria Bianchi
JGE 221: Holly Vaughan
GGR 240: Edward Lamson
2008
GGR 201/203/205/206: Rachel Korman
GGR 220: Samuel Schachar
JGE 221: Clara McGregor
GGR 240: Maciej Jamrozik
GGR 391: Taleen Derharoutiounian
2007

GGR 201/203/205/206: David Mooney

GGR 220: Jeffery Priest
JGE 221: David Berliner
GGR 240: Susan Horn
GGR 391: Vignesh Krishnamurthy
2006
GGR 201/203/205/206: Aleksandra Zajaczkowska
GGR 220: Amrita Hari
GGR 233: Teresa Lindert
GGR 240: Paul Raposo
GGR 391: Alexandre Oustioujaninov
2005
GGR 201/203/205/206: Rachel Van Sligtenhorst
GGR 220: Susan Horn
GGR 233: Vignesh Krishnamurthy
GGR 240: Hayley O’Dell
GGR 391: Nandor Gortva
2004
GGR 201/203/205/206: Aisling Brady
GGR 220: Emily Anderson
GGR 233: Rachel Van Sligtenhorst
GGR 240: John Peter Grant
GGR 391: Anna Gunz
2003
GGR 223: Jacob Irwin
GGR 220: Craig Case
GGR 391: Magda Beisiada
GGR 240: Irit Vasseraman
GGR 206/201/203/205: Shelly McCabe
2002
GGR 201/203/205/206: Ryan Wong
GGR 220: Allison Reid
GGR 233: Robin Roff
GGR 240: Ann-Marie Marano
GGR 391: Justin Ngan
2001

GGR 220:  Leanne Hindmarch

GGR 233:  Christine Hollander

GGR 240: Mark Frolick

GGR 201/203/205/206:  Allison Day (205)

GGR 391:  William Martin

Outstanding Undergraduate Research Award
UTAGA applauds and encourages students who make the effort to undertake independent research at the undergraduate level. This award is presented by UTAGA to the most outstanding research project undertaken in GGR 491, undergraduate thesis course, or alternatively for an outstanding research project completed in GGR 498 (Independent Research I—Physical Geography) or in GGR 499 (Independent Research II—Human Geography).
2016
Jacob Dimen-Wagner
Liam Fox
2015
Pamela Tetford
2014
Samuel Whillans
2013
Dor Assia
Charlotte Switzer
2012
Beata Opalinska
2011
Lisa Ohberg
2010
Nicholas Lombardo
2009
Anne-Marie Croce
2008
Kristine Janzen
2007
Matthew Day
2006
Leah Turner
2005
Sharlene Tan
2004
Josephina Rekers
2003
Dawn Davidson
2002
Dawn Seetaram
2001
Lucy Hargreaves
2000
Sarah Starkweather
1999
Giselle Medford
Craig Morris
Stephanie Tencer
1998
Anita Toth
1997
Jennifer Lass
The Sidney and Lucille Silver Scholarship
This award is given to a student with an A average, in the third year of a specialist or double major program in environmental studies. This scholarship was established by family members, in honour of Mr. and Mrs. Silver’s 50th wedding Anniversary.
2016
Sophia Zamaria
2015
Yekaterina Vasilyeva
2014
Lesia Kinach
2013
Appana Lok
2012
Nicholas Smith
2011
Lisa Ohberg
2010
Holly Vaughan
2009
Madison Van West
2008
David Photiadis
2007
Jennifer Loo
2006
Rachel Van Sligtenhorst
2005
Chuan Li
2004
Shelley McCabe
2003
Carlin Bowman
Christine Hollander
2002
Sarah Styler
2001
Ryan Sullivan
2000
Lucy Hargreaves
1999
Heather Frost
1998
Judith Barros
1997
Kirsten Fertuck
1996
Christopher Broughton
1995
Jennifer Lass
1994
Dagmar Boettcher
1993
Cheryl-Rose Pinto
1992
Lianne Bellisario
1991
Karin Bryan
Undergraduate Computer Applications Award
This award was created by UTAGA, and is presented to a senior student who has exhibited excellent scholarship incorporating computer applications.
2016
Martin Marchiori-Wong
2015
Molly Spratt
2014
Khairunnabila Prayitno
2013
Anna Labetski
2012
Sarah Oldenburger
2011
Alexandra Miceli
2010
Eric Beales
2009
Anna Kogan
2008
Daniel Pierre
2007
Taleen DerHaroutiounian
2006
Charmalee Sandanayake
2005
Nigel Falcon
2004
Anna Gunz
2003
Allison Day
2002
Justin Ngan
2001
Sarah Pickering
2000
Anna Espinoza
1999
Sarah Starkweather
1998
Kevin McMaster
1997
Piotr Gozdyra
The Geography Toronto Award
The University of Toronto Association of Geography Alumni (UTAGA) provides this award to graduating students who have made outstanding contributions to the life of the Geography Department at University of Toronto. Award winners are individuals who have been extensively involved in the undertaking of extracurricular activities targeted at fellow geography/planning students, while at the same time achieving academic success.
2016
Noel Ariyaratnam
2015
Christelle Broux
2014
Marc Acton Filion
2013
Demosthenis Antonopoulos
2012
Nikki Ng
2011
Jennifer Shiller
2010
Edward Lamson
2009
Charlotte Chien Lin
2008
Joss Skyler
2007
Nicole Chow
2006
Christopher Sidlar
2005
Wilfred Haufe
 2004
Roza Tchoukaleyska
2003
Michael Stasyna
2002
Daniel Stevens
1999
Bonnie Yu
1998
Tyrone Lafferty
1997
Jennifer Lass
Oliver Jerschow
Kristina Tenaglia
Eva-Marie Tropper
The Griffith Taylor Memorial Award
The late Griffith Taylor founded the Department of Geography at the University of Toronto in 1935, and served as its Chair from 1935 to 1951. He was a scholar who conceived and promoted geography as a synthesis of disciplines and who, accordingly, was a man ahead of his time. In his honour, UTAGA established this memorial award to recognize outstanding academic achievement. The Griffith Taylor Award is presented to an outstanding student graduating from a four-year program with either a major or specialist in geography, who has exhibited all-round excellence over the course of the program.
2016
Symon James-Wilson
2015
Maria Mate
2014
Not Awarded
2013
Not Awarded
2012
Not Awarded
2011
Joshua Mitchell
2010
Stephanie Mah
2009
Simona Rasanu
2008
Charlene Felix
2007
Angela Brinklow
2006
Aaron Chan
2005
Valeria Maurizio
2004
Rebecca Crump
Dawn Davidson
2003
Justin Ngan
2002
Katherine Myrans
2001
Jennifer Flemming
2000
Heather Frost
1999
Emily Head
Kristi Ross
1998
Sally Bradden
Anita Toth
1997
Oliver Jerschow
Daniel Wilson Scholarship in Science (Geography / Geology)
This scholarship is awarded to a student in second or third year with an A average, enrolled in a program offered by the Department of Geography. This scholarship was created in honour of the late Sir. Daniel Wilson, President of University College, 1890-1892. This award is presented to a geography student in alternate years.
2015
Julia Field
2014
Yong Kiat Lee
2013
Tsing Yee Hui
2012
Chen Hwang
2011
Oliver Burns
2010
Pamela Patraskovic
2009
Antonio De Franco
2008
Victoria McKenzie
2007
Laurence Simard
2006
Jessica Reeves
2005
Ryan Hackett
2004
Christopher Jago
2003
Shelley McCabe
2002
Leonie Soltay
2001
Leanne Hindmarch
2000
Angela Baggio
1999
Barbara Sears
1998
Halan Wang
1997
Raymond Lijoi
1996
James de Ciantis
1995
Oliver Jerschow
1994
Taline Sarkissian
1993
Patrick Dunning
1992
Jacqueline Oostwoud
1991
Roslyn Case
1990
Roslyn Case
1989
Carolle Willson
1988
James Patterson
1987
Natalie Chan
1986
Rosemary Jansons
1985
Donald Stachiw
1984
James Helik
1983
Shelley Boyd
1982
Not Awarded
1981
Rowan Faludi
1980
Dawn Bazely
William G. Dean Scholarship in Geography Field Research
Awarded to one or more students enrolled in a specialist or major program in the Department of Geography for field research. Scholarship will be awarded on the basis of academic merit and financial need.
2013
Jessica Arteaga
Anna Labetski
2012
Elli Papangelakis
Natalia Zdaniuk
2011
Joyce Arabian
Anna Labetski
Grace Arabian
2010
Saba Qazi
John Horner Undergraduate Scholarship in Geography
Awarded to an undergraduate student in the Department of Geography based on academic merit.
2016
Aayesha Patel
Jacob Dimen-Wagner
Selina Amaral
Tom Chen
2015
Bridget Irwin
Siobhan Knowles
Khairunnabila Prayitno
Mahisha Sritharan
2014
Kristina Bijeitkaite
Simon Erlich
Katherine Lee
Kevin Phan
2013
Nishi Kumar
Jennifer Le
Evelyn O’Rourke
Kevin Phan
2012
Grace Arabian
Joyce Arabian
Stephanie Mah
Evelyn O’Rourke
2011 (Inaugural year)
Saba Qazi
Stephanie Mah
Melissa Wawrzkiewicz
GRADUATE AWARDS 
Graduate Anne McMaster Grant
Awarded to a graduate student registered in a program with the Department of Geography and Program in Planning. This award is intended to cover costs such as departmental field trips, field courses and professional experience courses.
2013
Katherine Perrott
2012
Lia Fredericksen
2011
Amy Mui
2010
Benita Tam
Daniel Suarez
Aderonke Akande
Graduate Anne McMaster Award
Awarded to a graduate student registered in a program with the Department of Geography and Program in Planning. This award is intended to cover costs such as departmental field trips, field courses and professional experience courses.
2013
Alexa Minichiello
2012
Martin Danyluk
2011
Not Awarded
2010
Not Awarded
Donald F. Putnam Graduate Scholarship
Established in honour of the late Professor Donald Fulton Putnam, the Department’s Chair from 1951 to 1963, this scholarship is awarded annually to graduate students concentrating on physical and environmental geography.
2016
Sarah Ariano
Jenny Cui
2015
Kira Borden
2014
Genevieve Noyce
2013
Carolyn Winsborough
2012
Jennifer Shiller
2011
Kristine Haynes
Maara Packalen
2010
Jennifer Weaver
Griffith Taylor Scholarship in Geography
The Griffith Taylor Scholarship was launched at the Department of Geography’s 70th Anniversary luncheon. This award is presented to an outstanding graduate student in the Geography or Planning Program.
2013
David Seitz
2010
Renata Ramasra
2008
Lisa Freeman
2007
Feng Deng
2006
Xiaojuan Feng
2005
Tarmo Remmel
2004
Christopher Houser
Alan Walks
2003
Scott Mitchell
2002
Norma Rantisi
2001
Carolyn Crook
2000
Chris De Sousa
1999
Niall Majury
1998
Joe Liebovitz
1997
Sean DiGiovanna
F. Kenneth Hare Graduate Scholarship in the Environment
2009
Benita Tam
2008
Aurel Cristian Ches
2007
Kate Parizeau
 2006
 Terris Lutter
2005
Anna Gunz
James T. Lemon Memorial Scholarship in Geography
To be awarded to a graduate student in urban and historical geography, with special consideration given to students whose research speaks to issues of social justice, based on academic merit and financial need
2013
Lia Frederiksen
Joseph A. May Scholarship
Created in honour of the late Professor Joe May, this award is given to an outstanding graduate student who has approached the study of one or more of the following fields from a qualitative rather than quantitative perspective: history and philosophy of geographic thought; historical geography; social and cultural geography; geography of Canada.
2013
Hillary Barter
Madelaine Cahuas
Maara Packalen
2012
Michelle Berquist
Laura Pitkanen
Brett Story
Yajun Sun
2011
Anne Laure Bouvier De Candia
Amy Cervenan
Lia Frederiksen
Michelle Majeed
Laura Pitkanen
Eleanor Rae
Renata Ramasra
Benjamin Spigel
2010
Jean-Francois Bissonnette
Renata Ramasra
J.E.R. Ross Scholarship
To be awarded to a graduate student enrolled in a program in geography and who is making good progress towards their degree.
2013
Not Awarded
2012
Evan Castel
Yajun Sun
2011
Anne Laure Bouvier De Candia
Vincent Cheng
Antony Chum
Maara Packalen
Corey Ponder
Cameron Proctor
David Roberts
Jennifer Sawyer
Stephanie Vanthof
Lequian Yu
2010
Not Awarded
John Horner Graduate Scholarship in Geography
Awarded to an undergraduate student in the Department of Geography based on academic merit.
2013
Zachary Anderson
Sonia Grant
Caitlin Henry
2012
Nicole Latulippe
David Richardson
David Seitz
2011 (Inaugural Year)
Amy Cervenan
Zev Moses
Mai Nguyen
Maara Packalen
Eleanor Rae
David Roberts
James Thayer
Chao Wang
Leqian Yu
George Tatham / Geography Alumni Graduate Scholarship
This scholarship is for graduate students in the Department of Geography and Program in Planning, on the basis of academic merit.
2013
Not Awarded
2012
Maria Mukhtar
2011
Not Awarded
2010
Not Awarded
Graduate Alpar Grant
Established in honour of the late Zehra Alpar, the Department’s student advisor for many years spanning the 1960s through 1990s, by friends, colleagues and alumni upon her retirement in 1994, these awards are given to outstanding students who have made significant progress in completing their degrees.
2013
Micah Hewer
2012
Bryan Dale
Noreen Khimani
Katherine Perrott
2011
Not Awarded
2010
Not Awarded
Graduate Alpar Scholarship
Established in honour of the late Zehra Alpar, the Department’s student advisor for many years spanning the 1960s through 1990s, by friends, colleagues and alumni upon her retirement in 1994, these awards are given to outstanding students who have made significant progress in completing their degrees.
2013
Gwen MacGregor
2012
Sarah Corey
2011
Not Awarded
2010
David Roberts
2009
Claire Oswald
2007
Rachelle Ricotta
2006
Rachelle Ricotta
2005
Lesley Collins
2004
Daniel Rosen
2003
Carl Mitchell
2002
Nicholas Luka
2001
Yogendra Shakya
2000
Christopher Houser
Fawziah Gadallah
Melissa Clements
1999
Ka-Yan Mok
Graduate Geography and Planning Student Society Endowed Bursary
Awarded to one or more graduate students who are in good academic standing with an overall grade point average of B+.
2013
Christopher Wellen
2012
Sheraz Khan
2011
Not Awarded
2010
Claire Oswald
Annya Shimi
Amy Cervenan
Martin Danyluk
Laura Pitkanen
Renata Ramasra
John D. Barnes Geodetic Sciences Fellowship
This award is given to a graduate student enrolled in a program in geography. Preference will be given to students who are doing graduate work in the field of GIS/Geomatics.
2013
Not Awarded
2012
Vincent Cheng
2011
Not Awarded
2010
Randy Bui
Oscar J. Marshall Graduate Fellowship
This award is given to a graduate student enrolled in a program in geography. Preference is given to students who are doing graduate work in the field of Geographic Information Science/Land Information Systems/ Geomatics/Remote Sensing.
2013
Golnoush Abbasi
Kristine Haynes
Genevieve Noyce
Ze Wang
2012
Amy Mui
Maara Packalen
Cameron Proctor
2011
Not Awarded
2010
Jennifer Weaver
Andrew Tam
2009
Feng Deng
Christopher Wellen
2008
Patrick Hodgson
Jan Pisek
Anita Simic
2007
Murray Richardson
Anita Simic
PLANNING PROGRAM AWARDS 
Matthew Hanson Scholarship in Planning
Matthew Hanson was a graduate of the Masters of Science in Planning class  of 2004,  a wonderful friend and colleague who touched the lives of so many people before his passing. To honour him, friends and family created this scholarship to recognize students in the Masters of Science in Planning program for their efforts and contribution to student life.
2013
Sarah Bradley
Isabel Luciano
Mathieu Maslard
Grant McLean
Joseph Milos
2012
Lauren English
Brent Fairbairn
Stephanie Ireland
Robert Brandon Law
Sean Major
Harleen Panesar
2011
Antonio DeFranco
Graham Macdonald
Leif Maitland
Lori Flowers
Inger Jenset
2010
Aderonke Akande
Daniel Fusca
Lucas Van-Meer Mas
Michael Vidoni
Alan Tonks Planning Scholarship
Provided by an endowment created from the proceeds of a gala dinner held in honour of Alan Tonks upon his retirement as Chairman of Metropolitan Toronto in 1997, this award is granted to outstanding students in the second year of the M.Sc.Pl. Program who are concentrating their studies in the areas of urban planning, urban transportation or urban infrastructure.
2013
John Grove-White
Sapan KC
Michael Matthys
2012
Emma Cohlmeyer
Lauren English
Sean Lee
Jielan Xu
2011
Yi Luo
Emily Wall
Jennifer St. Paul Butler
Inger Jenset
2010
Erin Gullikson
Robyn Shyllit
Benjamin Sonshine Urban Planning Scholarship
Established in 1997 by the Sonshine family, in honour of their late father Benjamin, this award is presented to an outstanding student who has completed an undergraduate program in geography at the University of Toronto upon entering the M.Sc.Pl. Program at the University of Toronto.
2013
Sarah Chu
2012
Sarah Hubbs
2011
Noreen Khimani
2010
Charissa Jattan
2009
Sheila Htoo
2008
Emanuel Nicolescu
2007
Mark McConville
2006
Christopher Sidlar
2005
Valeria Maurizio
2004
Susan Mintz
2003
Felix Fung
2002
Dawn Seetaram
2001
Sarah Phipps
2000
Jonathan Gouveia
Alastair Wishart
1999
Deborah Cowen
1998
Joanne K Lim Fat
CIP student Award in Academic Excellence
This prize is awarded annually to the CIP student member with the highest academic standing in the M.Sc.Pl. (Planning) Program at the University of Toronto.
2013
Michelle Berquist
2012
Emily Wall
2011
Aderonke Akande
2010
Carla Klassen
2009
Dan Cohen
2008
Michelle Drylie
2007
Carlin Bowman
Jordan Harrison
2006
Annely Zonena
2005
Uttara Chauhan
2004
Renee Gomes
2003
Zachary Taylor
2002
Antoine Belaieff
2001
Deborah Cowen
2000
Helen Collins
1999
Sarah Wigle
1998
Eileen Costello
1997
Sarah Niles
1996
Chris DeSousa
Cities Centre Urban Planning Research Award
The Centre offers a prize for the best current issues paper completed by a student in PLA 1107 in the Planning Program, Department of Geography, University of Toronto.
2012
Inger Jenset
Mercedeh Madani
2011
Michael Vidoni
Erin Gullikson
2010
Julie Mah
Kirsten Stein
2009
Dan Cohen
Stephanie Gris
2008
Michelle Drylie
David Wachsmuth
2007
Miriam Barna
Suzanne Brooks
2006
Lake Sagaris
2005
Erik Hunter
Natasha Webster
2004
Jeff Cantos
Lori Tesolin
2003
Zachary Taylor
Edie Yolles Award in Urban Planning
This award was created in honour of the late Edie Yolles, a Planning student at the University of Toronto in the 1960s. She worked as an urban planner with the Metropolitan Toronto Planning board and later became dedicated to film production, graduating in Film Arts from Ryerson and went on to become a member of the Canadian Society of Cinematographers, and produced and co-directed the feature film That’s My Baby. Edie won a number of awards for her work. Awarded annually to a student of merit graduating from the University of Toronto Planning Program, who demonstrates a comprehensive approach to planning and has acquired the necessary skills.
2013
Sean Lemon
2012
Anna Iannucci
2011
Brendon Goodmurphy
2010
Carla Klassen
Friends of Planning Graduate Scholarship for Innovation
This award was created through the hard work and dedication of the Friends of Planning Alumni Committee. It is awarded annually, beginning 2010, to a student entering the second year of the Program in Planning who demonstrated, through their studies, volunteering and/or work experiences, innovative thinking and practice to plan for or promote planning among diverse communities.
2013
Allison Lebow
Sara Udow
2012
Amy Bath
Melissa Bebee
Harleen Panesar
2011
Shagufta Pasta
Narmadha Rajakumar
Michael Backs
2010
Lucas Van-Meer Mas
Ian D. Macpherson Award
Established in honour of the late Ian D. Macpherson by his professional planning colleagues, this award is given annually to an outstanding student, registered in either year of the Master’s Program in Planning, whose work has demonstrated both high academic merit and practical problem-solving ability with respect to some aspect of planning.
2013
Lisa Drury
2012
Natalie Langlois
2011
Thomas Beck
2010
Raili Lakanen
2009
Erika Jerme
2008
Stephanie Gris
2007

David Wachsmuth

2006

Carlin Bowman

Sabrina Lau

2005

Uttara Chauhun

2004
Brent Gilmour
2003
Sabrina Bordone
2002
Antoine Belaieff
2001
Christopher Nazar
2000
Anumaya Phatate
1999
Robert Michael Anderson
1998
Yael Levitte
1997
Kyle Knoeck
1996
Melinda Vandenberghe
1995
Lauren Pilley
LEA Consulting Ltd. Award in Planning and Transportation
This award is given to a graduate student in the Program in Planning with an interest in transportation, on the basis of academic merit.
2013
Evan Roberts
2012
Edwin (Wang Kei) Li
2011
Lori Flowers
2010
Samantha Coutu
Mitchell Goldhar Award for Excellent Achievement in the Planning Program
This award is given, on the basis of academic merit, to an outstanding graduate student either entering or continuing in the Master of Science in Planning program.
2013
Mirej Vasic
2012
Sean Lemon
2011
Anna Iannucci
2010
Brendon Goodmurphy
Peter R. Walker Planning Fellowship
This fellowship recognizes academic achievements and contributions to the practice of planning through applied work of students in the Master of Science in Planning Program.
2013
Tamara Augsten
David Biggar
Daniel Brown
Anna Kalnina
Rebecca Lau
Grant McLean
Steven Torkos
John Grove-White
2012
Sarah Corey
Michael Dean
Lisa Drury
Daniel Girard
John Grove-White
Sean Lee
Adriano Libaneo
Evan Roberts
2011
Sumeet Ahluwalia
Bonnie Bartlett
Nita Choonsingh
Shagufta Pasta
Jennifer St. Paul Butler
Emma Cohlmeyer
Zubaira Hussaini
2010
Jesse Ajayi
Pauline Beaupre
Valerie Bryson
Ann-Marie Cashin
Samantha Coutu
Nicholas Gallant
Gabrielle Hardy
Sheila Htoo
Kristine Janzen
Alexander Marques
Shagufta Pasta
Narmadha Rajakumar
Chloe Richer
Michael Thorpe
Michael Vidoni
Kimberely Wilmot
Mia Baumeister
Ian Clark
Kimberly Dandy
Daniel Fusca
Kunitomo Kamizaki
Peter Walker Planning Scholarship
Created through the efforts of the Planning Alumni Committee of the University of Toronto Association of Geography Alumni and named for its key benefactor, this award is granted to students entering the second year of the M.Sc.Pl. Program. The recipients are individuals who have made significant contributions to planning practice through applied work and thus exemplify the “best all-round planner.”
2013
Seth Wright
2012
Noreen Khimani
Brittany O’Hagan
Harleen Panesar
2011
Habon Ali
Graham Macdonald
2010
Sheila Htoo
Pauline Beaupre
2009
Jessica Nelligan
Naeem Farooqi
2008
Katrine Mazer
Morgan Skowronski
2007
David Wachsmuth
William Wallace
Karen Fong
2006
Heather Dorries
Geoffrey McGrath
Alfredo Sztabinski
2005
Kristina la Fleur
2004
Melissa Tapper
2003
Emily Reisman
Matthew Hanson
2002
Lesley Kinsley
Leah Birnbaum
2001
Gail Alleyne
Girard Beaudin
2000
Reid Henry 
1999
John Mackenzie
Eva-Marie Tropper
1998
Timothy Haldenby
Sarah Wigle
1998
Carolyn Abili
Eileen Costello
1997
Planning Alumni Graduate Scholarship
This award is given to a graduate student enrolled in full-time studies in the Department of Geography & Program in Planning, on the basis of academic merit.
2013
Hao (Helen) Huang
2012
Joshua Mitchell
2011
Jacob Garrett
2010
Brendan Salakoh
Alexander B Leman Memorial Award
To be awarded to a graduate student enrolled in the collaborative program at the Centre for Environment and the Department of Geography’s Program in Planning, based on academic merit and financial need.
2013
Not Awarded
2012
Harleen Panesar
2010
Not Awarded
Thomas Luther Panton Scholarship
Awarded to a student in the Program in Planning on the basis of financial need and academic merit.
2013
Sapan KC
2012
Zubaira Hussaini
Harleen Panesar
2008
Anthio Yuen
2007
Kirk Biggar
ONTARIO GRADUATE SCHOLARSHIPS
Donald F. Putnam / George Tatham / Ontario Graduate Scholarship in
Geography Award
Created through a program of the Province of Ontario and an endowment established in honour of two of the Departments first three faculty members, Donald Putnam and George Tatham.
J. Michael Tomczak/Ontario Graduate Scholarship in Geography
Created through a program of the Province of Ontario and an endowment established by J. Michael Tomczak and the University, this award is presented to an outstanding graduate student who is studying human geography and has achieved first-class standing.
Michael Ralph Walsh/Ontario Graduate Scholarship in the Department of Geography
Created through a program of the Province of Ontario and an endowment established in memory of Michael Ralph Walsh, this award is presented to an outstanding graduate student who has obtained first-class standing.
The Neptis Foundation / Ontario Graduate Scholarship in
Geography/Planning
Created through a program of the Province of Ontario and an endowment established by The Neptis Foundation and the University of Toronto, this award is presented to an outstanding graduate student who is studying geography or planning and has obtained first-class standing.
Ruth E. and Harry E. Carter Memorial Endowment Fund for Ontario Graduate Scholarships at the University of Toronto
Established by Glenn H. Carter, this Award is given to an OGS recipient in the Faculty of Arts and Science.
Urban Strategies / Ontario Graduate Scholarship
Created through a program of the Province of Ontario and an endowment established by Urban Strategies and the University of Toronto, this award is presented to an outstanding graduate student who is studying geography or planning and has obtained first-class standing.
Edward Sorbara / Building Industry and Land Development Association (BILD)  / Ontario Graduate Scholarship
Created through a program of the province of Ontario and the endowment established by a donation by Mr. Edward Sorbara and the University of Toronto, this award is presented to an outstanding graduate student who is studying geography or planning and has obtained first-class standing.